Til hovedinnhold
English
Mann med skjegg
Møt våre ansatte

Jan-Erik Thrane

Seniorforsker, Ferskvannsøkologi

Jeg jobber med å forstå hvordan ulike typer forurensning påvirker livet i elver og innsjøer. Jeg liker å tenke helhetlig, fra fjell til fjord, og se hvordan prosessene henger sammen og påvirkes av mennesker.

En del av jobben min handler om å overvåke såkalte referansevann, altså innsjøer og elver med lite direkte menneskelig påvirkning. Det interessante er at vi likevel finner påvirkning, selv langt unna der folk bor. Det kan være storskalaeffekter som nitrogennedfall, miljøgifter eller sur nedbør.

Jeg blir motivert av å jobbe med store datasett og lete etter sammenhenger. Noen ganger kan man sitte lenge og føle at man står fast, før man plutselig finner noe som gir mening. Nettopp den følelsen er veldig givende for meg.

Noe av det jeg liker aller best med jobben, er variasjonen. Den ene dagen sitter jeg foran PC-en og analyserer store datasett. Den neste står jeg ute i den lokale elva med vadebuksa på og tar prøver. Jobben spenner fra det helt lokale til det nasjonale.

Fiskeinteressen min var egentlig hovedgrunnen til at jeg begynte å studere ferskvannsøkologi og senere jobbe her. Etter ti år i NIVA har jeg fått en mye mer helhetlig forståelse av hvordan økosystemene henger sammen.

NIVA er flinke til å legge til rette for ulike livsfaser. Tidligere jobbet jeg mer praktisk ute i felt, mens jeg nå har en større prosjektlederrolle. Jeg har små barn og opplever arbeidsplassen som raus og fleksibel. Det er rom for å få hverdagen til å gå opp, så lenge man leverer det man skal.

Jeg har jobbet mye med Mjøsa, der vi har sett store forbedringer siden 1970-tallet gjennom bedre rensing og mindre utslipp fra industri. Det er motiverende å se at utviklingen faktisk går riktig vei noen steder.

NIVA har et sterkt fagmiljø og gode kollegaer. Vi kombinerer forskning og overvåking på en måte som gjør at kunnskapen faktisk blir brukt til å løse reelle miljøutfordringer.